Italská města zaplavily desetitisíce lidí protestujících proti zavedení povinného očkování


tisková zpráva 18. července 2017

Itálií se šíří vlna odporu provázená masovými demonstracemi proti zavedení povinného očkování vynucovaným vysokými pokutami a sankcemi. Již od začátku června se v italských městech konají protesty (viz obrazovou a video galerii https://www.poockovani.cz/tz2italie), které zatím vyvrcholily 8. července ve městě Pesaro, kde se podle odhadů sešlo přes 50 tisíc znepokojených občanů. Stále rozsáhlejší protesty však pokračují napříč Itálií a plánují se další demonstrace. Pro Italy zvyklé žít ve svobodné zemi je zcela nemyslitelné, aby byl zaveden podobný represivní systém povinného očkování (proti 12 nemocem) jako v ČR a některých dalších postkomunistických zemích.

Zavedení povinného očkování v době, kdy čím dál více odborníků pochybuje o jednoznačném přínosu očkování a připouští, že má nezanedbatelné, často závažné nežádoucí účinky, představuje krok nesprávným směrem. Současně se dostávají na veřejnost další a další zprávy o zmanipulovaných lékařských studiích a analýzách a dříve přijímaná bezpečnost očkování bere pomalu za své. Italové poukazují na přímé napojení některých vládních činitelů na nadnárodního výrobce vakcín GlaxoSmithKline a obviňují vládu z netransparentních změn očkovacího kalendáře. Tomu se výrazně podobá situace v České republice, kdy vedoucí představitelé České vakcinologické společnosti, kteří zasedali v Národní imunizační komisi (NIKO) a navrhovali současný očkovací kalendář, měli prokazatelné milionové příjmy od farmaceutických firem (2).

Italové se sešli v několika městech již 3. června u příležitosti Mezinárodního dne poškozených očkováním, aby vyjádřili svůj nesouhlas s navrhovaným zákonem, podle kterého by rodiče museli nechat naočkovat své děti do 6 let věku proti 12 nemocem. V případě nedodržení nařízení by rodiče platili každoročně vysoké pokuty od 500 do 7500 eur, jejich děti by nemohly být přijaty do školy a byly by tak odkázány na domácí vzdělávání. V případě nezaplacení pokuty by rodiče mohli být zbaveni rodičovských práv a děti nuceně naočkovány. Italové jsou však odhodláni bojovat za svá práva a svobodu a do ulic vycházejí další a další desetitisíce občanů.

 

 

Václav Hrabák

předseda Společnosti pacientů s následky po očkování

 

tisková zpráva ve formátu pdf

 

odkazy:

(1) obrazová a video galerie z Itálie – https://www.poockovani.cz/tz2italie

(2) https://poockovani.cz/zpravy/clanky/20160703233039