Facebook Instagram

Ředitelé školek i škol mohou udělit neočkovaným dětem výjimky. Žádejte o ně!


Pokud má někdo vážné důvody k tomu neočkovat své dítě a současně nechce, aby bylo vylučováno z dětských kolektivů, je k tomu od letošního prosince snažší cesta. Nejvyšší správní soud ČR (NSS) totiž vynesl velice významný rozsudek ve věci nepřijetí neočkovaného dítěte do mateřské školy. Poočkování připravilo nové metodické pokyny k tomu, aby každý, kdo potřebuje, mohl o tuto výjimku požádat (návod naleznete zde).

Dne 10. prosince 2020, přesně na Mezinárodní den lidských práv, vydal Nejvyšší správní soud ČR (NSS) velice významný rozsudek ve věci nepřijetí neočkovaného dítěte do mateřské školy (9 As 62/2020).1NSS v rozsudku podpořil přijímání některých nenaočkovaných dětí nejen do školek, ale také do dětských skupin a podpořil účast na školních akcích a výletech na základě uznání výjimky.

NSS odůvodnil své rozhodnutí přednostní aplikací ústavního práva a jím zaručených výjimek. Tyto dvě výjimky – (1) výjimka udělená dítěti na základě víry a (2) výjimka udělená dítěti na základě výhrady svědomí jeho rodičů – mají obě vždy aplikační přednost před působností zákona o ochraně veřejného zdraví a školského zákona. To však bylo známo již dříve.

NSS v rozsudku navázal na svou předchozí judikaturu (přehledně shrnutou např. v 5 As 317/2016) (2) a klíčové nálezy Ústavního soudu (zejm. I. ÚS 1253/14). (3) Nově se poté vyjádřil k otázce, kdo konkrétně má povinnost a související právo tyto výjimky rodičům a jejich dětem udělit? A NSS jednoznačně uvedl, že to jsou již správní orgány rozhodující na prvním stupni řízení. O obou výjimkách tedy mají povinnost rozhodovat zejména ředitelky a ředitelé mateřských škol, vedoucí dětských a zájmových skupin, dětských táborů a ředitelé základních a středních škol. Všichni tito vedoucí pracovníci mají povinnost se obsahem žádostí o udělení výjimky na základě víry či výhrady svědomí seriózně zabývat a související právo výjimku v odůvodněných případech udělit. Neočkované děti tak za určitých okolností mohou být ušetřeny nepřiměřených dopadů represivních opatření očkovací politiky.

NSS důrazně rozptýlil dosavadní právní pochybnosti a silný odpor zejména správních orgánů a subjektů očkovací lobby proti takovému oprávnění ředitelů školek a škol. NSS v bodě 28 konstatoval: „Jak již uvedl městský soud, správní orgány musí v souladu s principem proporcionality poměřovat na jedné straně kvalitu a přesvědčivost tvrzení žadatele uplatňující výhradu svědomí vůči maximálně akcentovanému zájmu společnosti na ochraně veřejného zdraví a ochraně zdraví a práv ostatních dětí přijatých ke vzdělávání v MŠ. Tomuto však správní orgány v projednávané věci nedostály, protože vůbec nebyly ochotny připustit, že by se měly mimo sankční řízení takovými tvrzeními nad rámec výjimek uvedených v zákoně o ochraně zdraví ve věci žádosti přijetí dítěte do MŠ zabývat.“ A k vlastnímu posuzování obsahu žádostí v bodě 30 poté NSS doplnil: „Jinými slovy musí se jednat o natolik silné argumenty, na základě nichž by aplikace § 50 zákona o ochraně veřejného zdraví byla v daném případě zjevně protiústavní."

Co z toho vyplývá? Jeví se jako zcela zásadní informovat co nejdříve všechny rodiče nenaočkovaných dětí i všechny ředitele mateřských, základních a středních škol a vedoucí dětských skupin (příslušné správní orgány 1. stupně) o důsledcích tohoto rozhodnutí. Rodiče, kteří by mohli na jednu či na obě ústavní výjimky „dosáhnout“ ve smyslu nálezů Ústavního soudu, by měli maximálně informovaným způsobem své žádosti zformulovat, a to ke všeobecnému použití ve prospěch svých dětí v různých životních situacích. Správní orgány prvního stupně by se nyní měly informovat o tom, jak se svou povinností i právem udělit výjimku na základě víry či svědomí mají nakládat. Protože se jedná o problematiku složitou, která má mnohá úskalí, připravili jsme a zaktualizovali metodický pokyn pro správný způsob sepsání takové žádosti (www.poockovani.cz/poradna/potrebuji-poradit). A připravíme také metodický pokyn pro správní orgány I. stupně, jak o výjimkách rozhodovat a jak případné udělení výjimky odůvodnit. K tomuto tématu se také pokusíme připravit začátkem roku 2021 i veřejnou on-line besedu. Budeme se těšit na vaši účast, dotazy a podněty.

 

Tým Poočkování, z. s.

 

 

Zdroje:

  1. http://nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2020/0062_9As__2000033_20201210105008_20201210122025_prevedeno.pdf?fbclid=IwAR0N1YarjRTJVwCMcQgUf8Bu-gUSHEMHYQSHYmd-5m3HLf6Rg4f01Cwdv24

  2. http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2016/0317_5As__1600036_20170713154809_prevedeno.pdf

  3. https://www.usoud.cz/fileadmin/user_upload/Tiskova_mluvci/Publikovane_nalezy/2016/I._US_1253_14_an.pdf

 

Photo by Artem Kniazon Unsplash