Facebook Instagram

JAK PŘEDCHÁZET NEŽÁDOUCÍM ÚČINKŮM OČKOVÁNÍ

I. Zásady zachování zdraví a fyziologického vývoje dítěte

Po narození se dítě postupně vyvíjí, roste, dozrává. Rodiče mají právo, ale i povinnost o dítěti rozhodovat a s nejlepším vědomím se o něj starat. Dejte dítěti co nejlepší podmínky pro přirozený vývoj a udržení zdraví.

Je-li to možné, dítě kojte. Podávejte mu vitamin D a probiotika. Pokud kojíte, užívejte vitamin C (alespoň 1 gram denně, max. 5 gramů), stejně jakoostatní členové rodiny, abyste si udrželi zdraví a nenakazili kojence. Vyhýbejte se velkým společnostem zvláště v uzavřených prostorech (oslavy, nákupní centra, restaurace, hromadné dopravní prostředky - cestujte raději autem). Má-li dítě sourozence, nedávejte ho do školky ani družiny, a to i několik měsíců (jě-li to možné). Odložte cestování. Dítě hodně noste, nechte si poradit správné způsoby nošení. Pokud dítě snáší dobře nošení v šátku, poskytnete mu přirozenější podmínky pro správný vývoj, než když leží osamocené v postýlce. Naplánujte rodině klidový režim na několik měsíců, čímž minimalizujete možnosti nákazy a poskytnete dítěti prostor k fyziologickému vývoji. Tyto zásady dodržujte obzvláště tehdy, pokud máte doma předčasně narozené dítě nebo pokud z nejrůznějších důvodů odkládáte očkování.

II.. Zásady bezpečného očkování

  1. Podávejte dítěti (dospělému) alespoň 14 dní před očkováním a po očkování zvýšené dávky vitaminů C (i kojící matce) a D (např. Vigantol) a železo ideálně ve formě tkáňové soli Ferrum Phosphoricum, čímž pomlžete udržet imunitu v dobré kondici. Zvýšení imunity dosáhnete např. užíváním imunoglukanů, které stimulují nespecifický imunitní systém ve střevě a tím i celkovou imunitní reakci.

  2. Své dítě nechejte očkovat, jen když je naprosto zdravé, bez infekčního, neurologického, imunitního či kožního problému. Dítě, ale i všichni členové domácnosti musí být bez známek infekčního onemocnění alespoň 14 dní před očkováním. Očkování v období probíhající infekce by mohlo vést k závažnému průběhu předcházející infekce z důvodu snížení imunity při několika probíhajících infekcí najednou. Pokud má vaše dítě rýmu či lehce zvýšenou teplotu nebo mu rostou zuby s průvodními projevy (průjem, rýma, nepohoda, vztek), očkování odložte, a to bez ohledu na to, zda se v příbalovém letáku (SPC) vakcíny píše, že očkování lze při zvýšené teplotě provést. Tato informace z letáku je určená pro ty oblastí světa, kde je lékařská péče těžko dostupná a kde lékař potká dítě jednou za rok, proto ho očkuje i při nevyhovujícím fyziologické stavu. Tato praxe není v ČR nutná, jelikož péče je v našich podmínkách dostupná v podstatě kdykoli. Naopak lékař i rodiče by měli počkat, až dítě bude zcela zdravé, bez jakýchkoli potíží. Pokud je rodič či sourozenec dítěte nemocný, vyčkejte, až se uzdraví. Dítě by mohlo být již nakažené, i když zatím bez projevů, a očkováním by se jeho stav mohl výrazně zkomplikovat.

  3. Pokud těhotenství neprobíhalo přirozeně nebo se dítě narodilo předčasně, očkujte nejdříve v korigovaném věku, nejlépe s odstupem až půl roku. Předčasně narozeným (ale i donošeným) dětem je třeba poskytnout co nejdelší dobu na vlastní vývoj všech systémů, bez zásahu do imunity, ať už očkováním, či nějakou infekcí. Zvláště v prvních šesti měsících života dítěte dodržujte zásady v bodě I.

  4. Žádejte očkování v šetrnějším, ověřeném a účinném schématu 2 + 1. Nižším počtem dávek snižujete riziko vážnějších nežádoucích účinků, přitom ochrana proti nemocem je srovnatelná a pro přijetí do školky je toto schéma dostatečné. Po první dávce se očkuje druhá dávka za dva měsíce, třetí dávka nejdříve za půl roku. Zvláště v prvních šesti měsících života dítěte dodržujte zásady v bodě I.

  5. Současným podáním více očkovacích látek se zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Nepodávejte hexavakcínu současně s pneumokokovou konjugovanou vakcínou (Prevenar, Synflorix) či vakcínou proti rotavirům (Rotarix, Rotateq). Pokud očkujete proti pneumokokům, využijte opět povolené schéma 2+1 a dodržujte minimální 14denní odstup mezi jednotlivými vakcínami.

  6. Dodržujte klidový režim po očkování v délce alespoň 5-7 dní. , jako by dítě bylo nemocné. Vynechejte cestování, návštěvy u vás doma, nákupy, všechny sportovní či jinak fyzicky namáhavé činnosti.

  7. Zvýšení teploty po očkování je obvyklá žádoucí reakce imunitního systému, dítě je jakoby nemocné.

    Vyskytne-li se horečka nad 39°, snižujte ji chladnými zábaly na končetinách; pokud to dítě snese, připravte mu 20minutovou koupel s teplotou vody o stupeň a půl nižší, než je jeho aktuální teplota. Na hrudník a hlavu nedávejte ledové obklady kvůli rychlému zchlazení a snížení teploty. Jednak jde o nepříjemnou až šokovou situaci pro dítě a jednak rychlé snížení (a zvýšení horečky) je právě principem vzniku febrilních křečí. Ideální je držet horečku po několik hodin na hodnotě 38,0-39,0° bez významných výkyvů za pomoci obkladů, vany, dostatku tekutin a solí (zvláště železitých). Taková horečka má ozdravný charakter, i v případě očkování jde o fyziologickou reakci.

    Při horečce nad 39° použijte eventuálně léky s ibuprofenem (např. Nurofen, Ibalgin). Nikdy nepodávejte léky s paracetamolem (Paralen, Panadol), jelikož u něj panuje podezření, že společně s očkováním zvyšuje riziko poškození nervového systému dítěte. Pokud máte zkušenosti s homeopatiky, použijte Belladonu, Aconitum či Phosphorus dle symptomů a stavu dítěte. S efektem se užívají tkáňové soli, zvláště Ferrum Phosphoricum a Kalium Phosphoricum.

  8. Při jakékoli podezřelé reakci na očkování se poraďte s odborníky a další očkování odložte, po další dávce se může reakce zhoršit. Viz kontraindikace. Na další očkování dítě připravte dle bodu II.1).

  9. Očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (MMR) se provádí vakcínou Priorix s oslabenými, ale živými viry. Nesmí se podávat v případě oslabené imunity, tzv. IMUNODEFICITu. Pokud je vaše dítě často nemocné, poraďte se s odborníkem a z vyšetření krve nechejte stanovit stav imunity dítěte. Eventuálně odložte očkování MMR na pozdější dobu. V případě problémů s imunitou (časté infekce, ekzém, alergie atd.) váš lékař očkování jistě odloží do doby stabilizace stavu. Pro přijetí dítěte do mateřské školy stačí podat 1 dávku očkování MMR (Priorix); vyžadované protilátky má dítě již po první dávce . Druhou dávku Priorixu je výhodné podat ještě později, než určuje vyhláška, až kolem 10. roku, jelikož tak chráníte dítě proti nemocem dalších 15 let. Viz Vakcína MMR (proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám)

  10. Velmi pečlivě zvažte očkování v době těhotenství. Je otázkou, zda čtyřletá praxe očkování těhotných žen je dostatečnou zárukou, že budoucí vývoj dítěte nebude ovlivněn. Více na Očkování těhotných žen